Plastická operace spodních víček
Plastická operace očních víček se provádí při jejich poklesu nebo tvorbě tukových váčků pod očima. Zákrokem se projasní vidění a současně upraví starší a unavenější vzhled.
CO ŘEŠÍ OPERACE
- pokles očního víčka
- pytlovité váčky pod očima
- přebytky pokožky
- změnu výšky očních koutků
VÝSLEDEK OPERACE
- zlepšení vidění
- odstranění otoků očí
- mladší vzhled
- možnost líčení očních víček
SOUVISEJÍCÍ ZÁKROKY
- botulotoxin
- výplně kruhů pod očima
- e-matrix
Kdy jít na operaci dolních víček
U dolních víček nedochází k tak výraznému pohybu pokožky oproti horním víčkům, proto kůže dolních víček nevytváří tak velké nadbytky. Oči jsou v kostěné očnici chráněny před otřesy a poškozením vrstvou tuku. Tuk v očnici drží tenké vazivo, které s přibývajícími lety ztrácí pevnost, což způsobuje vytlačení tuku z očnice pod dolní víčko. Tak vznikají nápadné tukové váčky pod očima - tzv. prolapsy.
Ty mohou být zpočátku přechodné (po únavě, nevyspání nebo naopak delším spánku) a mohou být zvýrazněny některými nemocemi (alergie, onemocnění ledvin, štítné žlázy a další). Otoky pod očima, obzvláště ráno se zvětšují a splaskávají pomaleji. Postupně zůstávají váčky trvale v celé šíři dolních víček. Čím déle jsou spodní víčka vyklenutá, tím více kůže povoluje, zvětšuje se její nadbytek a pod očima se tvoří vrásky až rýhy.
Pro koho je operace dolních víček vhodná
Zákrok je určený pro pacienty, kteří mají na dolních víčkách viditelné kožní přebytky, nebo "vaky" pod očima. Trvalé vyklenutí víčka způsobuje stále větší povolení pokožky, která dále ztrácí elasticitu. Dojde-li k povolení dolního víčka až k okraji očnice, může být efekt operace menší, protože podkožní sval zůstane povolený. Čím dříve tukové váčky pod dolními víčky odstraníme, tím lepšího estetického výsledku dosáhneme.
Před zákrokem
Vlastní operaci předchází konzultace s plastický chirurgem, který vyšetří elasticitu dolních víček, rozsah tukových prolapsů a dle aktuálního nálezu se rozhodne pro způsob vedení operace. Podstatou výkonu je odstranit přebytky kůže a tukové váčky, v případě potřeby se provádí podpora závěsného aparátu víček.
Před operací víček by alespoň 2 týdny nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění (virózy, nachlazení apod.), 2-3 týdny před operací by měly být vysazeny léky zvyšující krvácivost (Acylpyrin,nesteroidní antirevmatika, léky na ředění krve, ginkgo biloba). Rozsah předoperačního vyšetření doporučí operatér.
Průběh operace dolních víček
Dolní víčka se operují samostatně nebo společně s operací horních víček. Pokud plastiku dolních víček provádíme v lokální anestezii, není nutná hospitalizace.
Řez je veden těsně pod řasami, tam je pak i výsledná jizva. Po odstranění tukových váčků se odstraní nadbytek pokožky a okraje rány se sešijí nevstřebatelným stehem. Množství odstraněné pokožky musí být opatrný, při přílišné excizi kůže dolních víček hrozí nežádoucí převrácení okraje dolního víčka. Z toho důvodu docílit úplného vyhlazení vrásek pod očima - pokožku nelze úplně vypnout.
Po zákroku
Po plastice dolních víček je rána přelepena sterilní náplastí, která zůstává týden, do vyndání stehů. Po operaci vzniknou krevní podlitiny a otoky, které zmizí do 14 dnů. Je doporučeno spát pokud možno na zádech s hlavou ve zvýšené poloze a prvních 2-3 dny víčka chladit obklady. Několik dní je nutné dodržovat klidový režim pro riziko krvácení za oko. Stehy se odstraňují za týden po operaci, při nekomplikovaném průběhu lze po týdnu nastoupit do práce.
Výsledný efekt
Jizva po operaci víček prochází postupně zráním. Nejprve má červeno-fialkovou barvu a postupně bledne. Masírování jizvy by mělo být vždy na doporučení lékaře, s odstupem po vyndání stehů, aby nedošlo k otevření sešité rány. Délka proces blednutí je individuální, u někoho trvá 3 měsíce u někoho třeba 6 měsíců.
Výsledek operace víček je dlouhodobý, nemusí být však trvalý. U některých klientů je třeba po letech zákrok opakovat.
Na co se ptáte
Péče o jizvičku po operaci víček
Po operaci pacient nemá zakryté oči a není omezeno jeho vidění. Ihned po výkonu pacient odchází domů. Nesmí ale řídit auto. Prvních 24 hodin si pacient přikládá přes krytí studené obklady (led v igelitovém sáčku, chladicí gely) a dodržuje klidový režim. Doporučujeme neležet vodorovně, ale v polosedě.
5 - 7. den po operaci jsou odstraněny stehy. Po operaci vznikají v okolí otoky a modřiny, které mohou přetrvávat 2-3 týdny. Úplné odeznění otoku může trvat i několik týdnů. Přechodně se může vyskytnout svědění, zarudnutí, necitlivost, slzení.
10. den po operaci je nutné začít s masáží jizvy. Na jizvu zatlačíme špičkou prstu, tlakem působíme 30 sekund, poté prst posuneme na jiné místo jizvy. Tímto způsobem promasírujeme jizvu několikrát denně. Můžeme při tom použit mastný krém. Rozhodně za jizvu netahat, aby se rána neotevřela. Jizva je po operaci nejdříve zarudlá, ale postupně vybledne, takže je pak téměř neviditelná v ohybové vrásce na horním víčku a pod řasami na dolním víčku.
Pacient je schopný vykonávat kancelářskou práci už 3 den po operaci. Sportovní a fyzická zátěž se doporučuje po 2-3 týdnech po zákroku. Konečný výsledek operace očních víček se hodnotí až po 4 - 8 týdnech, někdy až do 6 měsíců. Obličejová kosmetika se může začít používat přibližně po 14 dnech od zákroku.
Po operaci by se jizva neměla vystavovat slunečnímu záření po dobu dvou měsíců, jinak by mohla jizva ztmavnout. Pokud se bude vystavovat slunečním paprskům dříve, je potřeba jizvu krýt krémem s vysokým UV filtrem.
Možné komplikace operace dolních víček
Nejčastější komplikací je špatné hojení ran, tedy infekce rány a zvýšená krvácivost. Aby rány nekrvácely a neměl/a jste zbytečné modřiny, neužívejte 3 týdny před operací léky ředící krev. Jsou to všechny léky obsahující kyselinu salycilovou, paralen, enzymatecké preparáty (Wobenzym) nebo Varfarin.
Vzácně se objeví alergická reakce na lokální anestetikum nebo na desinfekci. Komplikacím předejdete dodržováním pooperačního režimu, správným ošetřováním jizev a tím, že několik týdnů před operací a po ní nebudete kouřit.
Ve vzácných případech se může uvolnit závěsný aparát dolních víček, což se projeví obnažením bělma, přídaně i ektropiem, což je závažná vada, při které se oko hůře zvlhčuje slzami a dochází k dráždění spojivky a vysychání oka.
Pro koho operace dolních víček není vhodná
Výkon neřeší mimické vrásky, tedy vrásky, které vznikají typicky kolem zevního očního koutku při mimice, zejména při úsměvu.
Mimické vrásky kolem vnější strany oka
Mimické vrásky se operací dolních víček nedají vyřešit. Tam je vhodné využít dalších metod - injekční výplně, facelift, lifting obočí a další.
Konečný výsledek a délka efektu dolní blefaroplastiky
Definitivní výsledek, tedy výsledek, který se již nebude měnit, je možné hodnotit až přibližně 6 měsíců po výkonu.
Efekt výkonu trvá různě dlouho a závisí zejména na věku, typu kůže a pevnosti vaziva, výživě (při náhlém a výrazném zhubnutí dochází většinou ke zvýraznění vrásek obličeje) apod. Odhadem lze ale říct, že efekt výkonu vydrží kolem deseti let.
S jakými zákroky lze dolní blefaroplastiku kombinovat?
Operace dolních víček se dá někdy kombinovat s laserovým ošetřením povrchu pokožky, které vypne vrásky, výplněmi kruhů pod očima nebo botulotoxinem k odstranění vějířků u zevních okrajů víček. Ta ké je možná kombinace operace dolních a horních víček nebo kombinace operace víček s mini - faceliftignem.