Melazma
Melazma je získaná porucha pigmentace obličeje ve formě nepravidelných skvrn. Postihuje častěji ženy mezi 30-40 lety. Důležitou součástí léčby je prevence vzniku pomocí přípravků s UV filtry.
ZÁKROKY
Jak vzniká melazma
Melanocyty jsou buňky, které tvoří pigment zvaný melanin. Jeho množství určuje barvu pokožky. Melazma je nadměrná tvorba pigmentu v obličeji ve formě nepravidelných skvrn. Zvýšená tvorba melaninu je podmíněna geneticky, hormonálně a nadměrným sluněním.
Projevy vznikají nejčastěji v těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce. Mírnou formou melazmatu je postiženo 10–25 % uživatelek hormonální antikoncepce. Na vzniku se mohou podílet i některé kosmetické přípravky a celkově užívané léky.
Jak vypadá melazma
Pigment se hromadí v pokožce v různých vrstvách. U hlouběji uloženého pigmentu tzv. „dermálním“ je zbarvení tmavší, při povrchním uložení tzv.„ epidermálním“, je pigmentace světlejší a léčbou lépe ovlivnitelná.
Projevy jsou lokalizovány převážně v obličeji, kde mohou tvořit od několika drobných skvrnek až po velké, symetrické, splývající plochy např. na čele, tvářích nebo jen pod očima a na horním rtu.
Léčba melazmatu
Při léčbě melazmatu je doporučeno jednotlivé metody kombinovat, aby došlo k ovlivnění pigmentu všech vrstev. Jednotlivé zákroky zahrnují chemický peeling, zjemnění pigmentace depigmentačním laserem nebo IPL, dermapenem, e-Matrixem.
Výsledek závisí na hloubce uložení pigmentu, na aktivitě procesu (např. pokud je stále užívána antikoncepce, krátce po porodu).
Prevence vzniku a zhoršování melazmatu
Prevence je důležitou součástí léčby. Základem je důsledná ochrana před sluncem. Jednak formou oděvu a pokrývky hlavy, současně s ošetřením sunscreeny, tedy přípravky s UV filtrem, které pohlcují nebo odrážejí až 95 % UV paprsků. Pacient s melazmatem by měl rizikové oblasti ošetřovat SPF faktorem 50+. Pacient si musí zvyknout používat tyto krémy denně místo nebo spolu s ranním hydratačním či výživným krémem, a to po celý rok.
Melazma je většinou hormonálně podmíněná hyperpigmentace, která se tvoří nejčastěji v obličeji. Pigmentace jsou většinou symetrické s různým odstínem hnědého zbarvení. Léčba melazmatu není jednoznačná, ne vždy lze dosáhnout dokonalého odstranění pigmentu. Velmi důležitou součástí terapie je prevence vzniku či ztmavnutí projevu, tedy důsledná aplikace krémů s UV filtry.
Z našeho blogu:
Co je melasma a jak jí léčit
Melasma je získaná pigmentace obličeje, která se aktivuje sluněním. Proto se v létě zvýraz...
Přečíst víceMelazma před zákrokem
Melazma po zákroku
Na co se ptáte
Co je to melazma, jak vzniká
Melasma je získaná hyperpigmentace nejčastěji lokalizovaná na obličeji, příp. krku. Příčina onemocnění není zcela jasná, ale je prokázán vliv slunečního záření, genetická a hormonální zátěž. Proto projevy vznikají často v souvislosti s těhotenstvím, užíváním hormonální antikoncepce, nebo během menopauzy při užívání hormonální substituce. Dále se na vzniku melazmatu mohou podílet i některé kosmetické přípravky a celkově užívané léky. Onemocnění postihuje většinou ženy, jen 10 % pacientů tvoří muži.
V pokožce, vlasových folikulech, v okolí mazových žláz nebo v okolí prsních bradavek se nacházejí tzv. melanocyty – buňky tvořící hnědé kožní zbarvení (pigment). Aktivitu i počet melanocytů zvyšuje oslunění, čímž dochází ke zvýšené produkci kožního barviva – melaninu. Spolu s buňkami pokožky se dostává k povrchu; tím kůže v této oblasti dostane hnědé zbarvení.
Kde se projevy lokalizují
Projevy jsou lokalizovány převážně v obličeji, kde mohou tvořit od několika drobných skvrnek až po velké, symetrické, splývající plochy např. na čele, tvářích, či jen pod očima nebo na horním rtu.
Jaká je léčba melazmatu
Možnosti terapie melazmatu nejsou neomezené. Zahrnují fotoprotekci jako prevenci, chemický peeling, laserové odstranění pigmentu, IPL zákrok. Výsledek závisí na hloubce uložení pigmentu, na aktivitě procesu (např. pokud je stále užívána antikoncepce, krátce po porodu).
- Chemický peeling je zákrok, při kterém se na pleť nanese roztok s obsahem ovocných kyselin v určitém procentu. Látka naruší horní rohovou vrstvu pokožky, ta se postupně odloučí a spolu s ní i buňky obsahující pigment. Výsledný efekt nemusí být dokonalý, většinou dojde ke střednímu až výraznému zesvětlení pleti. Současně buňky ze spodních vrstev epidermis putují k povrchu, a tak je zákrok spojen i s omlazujícím efektem pleti. Profesionální peeling s vyšší koncentrací ovocných kyselin by měl provádět pouze lékař. Po zákroku je třeba vyhnout se slunečnímu záření, proto je nutné pleť dokonale chránit nebo raději podstupovat ošetření v zimních měsících.
- Laserové odstranění pigmentu je prováděno speciálními lasery, které jsou přímo určeny k odstranění nežádoucích pigmentových projevů na kůži. Principem metody je selektivní fototermolýza, kdy paprsek je přednostně vychytán hnědým pigmentem, rozstřelí ho a následně se vstřebá či odstraní spolu se stroupkem.
- IPL – terapie intenzivním pulzním laserem. Světelný paprsek je řízen filtry, kterými prochází. IPL zákrok je vhodný zvolit u jemné pokožky nebo je-li vhodnější zvolit slabší energii.
- e-Matrix - regulovaná radiofrekvenční energie jemně naruší povrch pokožky. Po zhojení se pokožka vypne a současně zesvětlí a barevně sjednotí.
Jaká je prevence melazmatu
Zásady léčby zahrnují v první řadě fotoprotekci, tj. úplnému zamezení působení slunečního záření na kůži. Protože melanocyty (buňky tvořící pigment) mohou být aktivovány jak UVB, tak UVA zářením, pacient musí trvale používat krémy s ochrannými filtry SPF 50+. Pacient si musí zvyknout používat tyto krémy denně místo nebo spolu s ranním hydratačním či výživným krémem, a to po celý rok. Samozřejmě je nevhodné opalování.
Ženy, které užívají antikoncepční pilulky, by měly tuto terapii ukončit, což bohužel, ne vždy znamená vymizení pigmentace.