Odstranění jizev - ošetření a léčba
K odstranění jizev používáme kombinace postupů chirurgických, laserových a konzervativních. Výběr ošetření vždy souvisí s charakterem a typem jizvy, jejím stářím i umístěním.
OŠETŘENÍ JIZEV
- biostimulační laser
- co2 laser
- e-matrix
- chirurgické odstranění
- konzervativní postup
Rozdělení jizev
Jizvy keloidní – tuhé s červeným až fialovým zabarvením, přesahuje velikost jizvy, nekontrolované zmnožení kolagenu
Jizvy hypertrofické – plastické, vyklenují se nad jizvu, ale nešíří se do okolí, mohou se částečně vstřebat
Jizvy hypotrofické – vkleslé jizvičky, tvoří dolíčky v pokožce, nejčastěji jsou po akné v obličeji nebo v dekoltu
Keloidni jizva | Atrofická jizva | Hypertrofická jizva |
Ošetření a léčba jizev
- Chirurgické ošetření jizev - jizva, která většinou stahuje se vyřízne a po uvolnění okolí znovu sešije
- Biostimulační laser - přispívá k rychlejšímu hojení jizvy a zmírňuje otoky. Biostimulaci je dobré opakovat 6 - 8krát, s frekvencí jednou až 2krát týdně
- e-Matrix - hloubková radiofrekvence zahřívání podkoží a zpevňuje kolagen a oplošťuje jizevnatou tkáň
- CO2 laser - vysokovýkonný laser se užívá k vyhlazení jizev po akné nebo oploštění vystouplých jizev
- Konzervativní a doplňující metody léčby jizev - Injekční aplikace kortikoidů do jizvy vede k jejímu oploštění a změkčení. Opakuje se po 6 týdnech. Ošetření doporučeno u vystouplých a tuhých jizev, silikonové plátky, změkčující přípravkyna jizvy, tlakové masáže - důležitá součást léčby u čerstvých jizev. Pomáhají změkčení a oploštění jizvy.
Na co se ptáte
Jak vzniká jizva
Jizva vzniká narušením celistvosti kůže, bez ohledu na to, jakou příčinou k jizvě došlo. Jizvy mohou vzniknout následkem operace, úrazu, popálení, těžšího průběhu akné. Přesný mechanizmus vzniku jizvy není zcela známý. Je ovlivněn genetickými dispozicemi, ale také kvalitou kůže, jak zranění vzniklo a jak bylo ošetřováno. Důležitý je rovněž věk (do 30 let je vyšší riziko vzniku jizvy), lokalita – sklon k nadměrnému jizvení je v oblasti krku, hrudníku a na zádech.
Výsledný stav v nemalé míře rovněž ovlivňuje následná péče o jizvu. Hypertrofické a keloidní jizvy obvykle nepůsobí, kromě kosmetického dyskomfortu, svým nositelům větší potíže. Vzácně pacienti popisují pocit bolestivosti, svědění či pálení.
Jaké je rozdělení jizev dle vzhledu
Hypertrofické
Hypertrofické jizvy jsou charakterizovány jako klobáskovitě vyvýšená tuhá, jizevnatá tkáň, která se obvykle nešíří za hranice původního zranění a může se samovolně během 12–24 měsíců vstřebat, i když regrese většinou nemusí být úplná.
Keloidní jizvy
Keloidní jizvy představují nadměrný růst jizevnaté tkáně, obvykle v oblastech předchozího poranění. Tyto jizvy se šíří i do okolní zdravé tkáně a vyčnívají nad úroveň okolí. Přesahují tedy hranice původní rány (chirurgického zákroku), obvykle se samy nevstřebávají a mají tendenci recidivovat po opakovaném vyříznutí.
Atrofické
Atrofické jizvy jsou křehké, většinou světlé, často mnohočetné. Jsou pod úrovní pokožky, bývají ohraničeny na oblast původního zranění. Nejčastěji jsou pozorovány jako jemné dolíčky po zhojeném akné na hrudníku nebo v obličeji.
Jaká jsou možnosti v léčbě jizev
Jizvu nelze zcela odstranit. Vzhled některých jizev lze však natolik vylepšit, že se stanou téměř neviditelné.
K výběru vhodné terapie je nutno zvážit charakter, umístění, velikost a hloubku jizvy, věk pacienta a eventuální odpovědi na předchozí léčbu. V léčbě jizev je velmi často dosaženo efektu kombinací různých metod.
- Intralézionální aplikace kortikoidů znamená injekční aplikaci kortikoidního roztoku přímo do jizvy. Vyvolá úbytek kolagenu a oploštění jizvy. Výsledky jsou patrny do 14 dní, ošetření lze opakovat po 4 - 6 týdnech.
- Kompresivní tlaková terapie silikonovými okluzemi působí ztenčení jizvy snížením soudržnosti kolagenních vláken. Je třeba pokrýt folií jizvu na celých 24 hodin po dobu několika měsíců až 1 roku. Výsledky mohou být patrny již za několik týdnů.
- Laserové ošetření jizev cévním laserem - po opakovaných ošetřeních je sníženo zásobení jizvy drobnými cévkami. Jizva je omezeně vyživována, postupně měkne, částečně se oplošťuje a současně bledne.
- Erbiovým nebo CO2 laserem lze zbrousit plastickou hypertrofickou jizvu (nikoliv keloidní). V tomto případě je vhodnější, je-li jizva klidná, starší. Následně je doporučeno doléčení pomocí tlakových silikonových plátků.
- Nejmodernější ošetření jizviček frakčním CO2 laserem.
Jaká je prevence vzniku jizev
Velmi významnou součástí terapie hypertrofických a keloidních jizev je prevence. Je nezbytné pečlivě prohlédnout pacienta, zda nemá obdobný typ jizvy pokud uvažujeme o chirurgickém zákroku z estetického důvodu. Pokud má tuto jizvu, je nutné velice pečlivě zvážit zákrok, obzvláště na krku a hrudníku.
Zásady fyziologického operování se stehem pod minimálním napětím a tahem okrajů souběžně s liniemi štěpitelnosti kůže minimalizují riziko rozvoje keloidní jizvy. Pokud je to nutné, je vždy volen vnitřní steh (sutura po vrstvách kůže) snižující tah v ráně. V průběhu bezprostředního pooperačního období je vhodné používat tlakové silikonové plátky v rámci prevence.